تلفن تحت شبکه (IP Phone)

تلفن تحت شبکه VoIP Phone چیست

تلفن تحت شبکه یا IP Phone، که VoIP Phone و تلفن ویپ نیز نامیده می شود، یک دستگاه تلفن طراحی شده به منظور انتقال صوت بر روی بستر شبکه با استفاده از پروتکل IP(Internet Protocol) می باشد.

IP Phone چگونه کار می کند

در سیستم یک شبکه ویپ، تلفن تحت شبکه، به شبکه موجود در دفاتر اداری یا سازمان ها متصل شده و به هنگام برقراری تماس سیگنال های صوتی آنالوگ را دریافت کرده و سپس این استاندردهای صوتی را به فرمت دیجیتال تبدیل می کند تا این پکت ها بتوانند بر روی بستر اینترنت عبور داده شوند. تلفن تحت شبکه این پکت های دیجیتال را پس از رسیدن به مقصد به همان سیگنال های صوتی آنالوگ تبدیل می نماید.

ویژگی های تلفن تحت شبکه یا IP Phone

دارای پورت شبکه

تلفن های تحت شبکه معمولا دارای یک یا دو پورت شبکه RJ -۴۵ به جای پورت های معمولی RJ -۱۱ جهت اتصال به شبکه می باشند. با استفاده از این IP Phone ها دیگر نیازی به کابل کشی مجدد در محیط سازمان ها و یا دفاتر اداری نیست چرا که این دستگاه از بستر شبکه موجود داخلی استفاده نموده و به آن متصل می شوند.

قابلیت مدیریت تماس ها

یک تلفن تحت شبکه یا VoIP Phone به کاربران این امکان را می دهد بدون استفاده از کامپیوتر، با کمک بستر اینترنت، از تکنولوژی ویپ بهره مند گردند. قابل ذکر است که معمولا تلفن های تحت شبکه به یک مرکز تلفن یا IP-PBX متصل شده و این قابلیت را برای کاربران فراهم می نماید تا از امکانات زیادی بر روی شبکه تلفنی خود بهره مند گردند. همچنین قابلیت استفاده از سرور های مجازی مانند نرم افزار مجازی استریسک (Asterisk) جهت مدیریت شبکه ویپ و IP Phone ها به جای استفاده از سانترال یا مرکز تلفن نیز وجود دارد.

قابلیت برقراری تماس تصویری

از لحاظ فیزیکی یک تلفن ویپ مشابه دستگاه های تلفن معمول دیگر می باشند. این دستگاه های تحت شبکه همانند گوشی های تلفن دیگر دارای گوشی جهت ورود و خروج صدا و میکروفون جهت انتقال صوت می باشد. بعضی از تلفن های ویپ صدای بسیار با کیفیت و عالی به کاربران خود ارایه داده و تقریبا تمام این دستگاه ها کیفیت بالاتری نسبت به تلفن های سنتی و قدیمی تر دارند. دسته ای از تلفن های تحت شبکه قابلیت انتقال تصویر در طول مکالمه نیز می باشند که این دستگاه ها، تلفن های ویدیویی یا Video Phone نامیده می شوند.

قابلیت اتصال PoE

از دیگر قابلیت های این نوع دستگاه تلفن می توان به PoE(Power over Ethernet) که به معنای تامین انرژی الکتریسیته از طریق کابل شبکه می باشد، اشاره نمود. این قابلیت به کاربران اجازه میدهد که از دستگاه تلفن خود بدون اتصال به پاور استفاده نمیاند و تلفن انرژی الکتریسیته مورد نیاز خود را از کابل شبکه متصل شده به دستگاه دریافت می نماید.

از دیگر ویژگی های این دستگاه های تلفن می توان به برقراری ارتباط رایگان به دیگر دفاتر و یا سازمان های مرتبط بدون نیاز به کابل کشی با استفاده از بستر شبکه اشاره نمود که با استفاده از این قابلیت بسیاری از هزینه های تماس های بین شهری و خارج کشور به حداقل می رسد. به علاوه از طریق این دستگاه تحت شبکه می توان برای یک کاربر چند داخلی جهت دسترسی به چند خط تلفن شهری تعریف نمود. همچنین برخی از تلفن های ویپ قابلیت استفاده از VPN را دارا هستند و به کاربران اجازه خواهند داد تا از این ویژگی بهره مند گردند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شبکه های ویپ و تلفن های تحت شبکه در سراسر دنیا درحال گسترش هستند و جایگزین تلفن های آنالوگ یا سنتی خواهند شد.

شرکت مانب به عنوان پیشرو در زمینه ی تجهیزات مخابراتی، در امر فروش، پشتیبانی و نصب تجهیزات شبکه های تلفنی ویپ آماده ی خدمات رسانی به کاربران محترم می باشد.