تکنولوژی FTTH

نسل برتر: با پیشرفت علم و تکنولوژی، هر روز دنیای تکنولوژی شاهد فناوری ها و مباحث نوین می باشد؛ تکنولوژی FTTX یکی از این تکنولوژی های نو ظهور می باشد. از زیر مجموعه این فناوری می توان به تکنولوژی FTTH که اتصال فیبر نوری سرعت بالا و پهنای باند نامحدود و وسیعی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

اتصال فیبر نوری به منازل مسکونی یا فناوری FTTH، استفاده و راه اندازی فیبر نوری از یک نقطه مرکزی به منازل شخصی مانند آپارتمان ها و واحدهای مسکونی و اداری است که دسترسی به اینترنت و یا ارتباط با واحد مرکزی را با سرعت بالا فراهم آورده و در اختیار کاربران قرار می دهد. شبکه FTTH سرعت دسترسی کاربران به شبکه را در مقایسه با تکنولوژی های حاضر که در اکثر مکان ها مورد استفاده هستند را افزایش داده است.

این ارتباط از طریق فیبر نوری تا درب منازل یا دفاتر اداری شکل می گیرد و از آنجا به بعد داده و سیگنال ها در فضای منزل مسکونی و یا اداری از طریق رسانه های ارتباطی دیگری شامل جفت سیم به هم تابیده، کابل کواکسیکال، ارتباط بی سیم، ارتباط خط نیرو و یا فیبر نوری منتقل می شود.

 

سرعت FTTH

سرعت انتقال داده در تکنولوژی FTTH حداکثر تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است که این سرعت ۲۰ الی ۱۰۰ برابر سریع تر از سرعت انتقال داده در مودم های ADSL و مودم های کابلی می باشد. اما باید این مساله را در نظر داشت که نصب و اجرای شبکه FTTH در مقیاس های بزرگ و گسترده بسیار پرهزینه می باشد. چرا که این پروژه نیاز به نصب و راه اندازی کابل های جدید از آخرین لینک فیبر نوری موجود به منازل شخصی است.

درحال حاضر در برخی از جوامع از تکنولوژی FTTC یا فیبر نوری به محدوده های مستقر در خیابان یا پیاده رو ها که مربوط به نصب و استفاده کابل های فیبر نوری نزدیک منازل و ادارات می باشند، (مشابه کافوهای نوری مخابرات) استفاده می نمایند. فیبر نوری ممکن است جهت یک کاربرد خاص تا منازل یا دفاتر اداری کشیده شده باشد؛ اما در حالت کلی فناوری FTTH سیگنال هایی مانند داده، صوت و تصویر را انتقال می دهد.

مکان استقرار فیبر نوری

نصب و استقرار فیبر نوری در تکنولوژی FTTH به سه دسته طبقه بندی می شود:
داخل محوطه منازل یا ادارات
بر روی دیوار خارجی منازل و ادارات
با فواصل بیشتر از دو متر از دیوار خارجی مزل مسکونی یا دفتر اداری

شرکت مانب به عنوان پیشرو در زمینه ی تجهیزات مخابراتی، در امر فروش، پشتیبانی و نصب تجهیزات شبکه آماده ی خدمات رسانی به کاربران محترم می باشد.