EPON

تکنولوژی EPON

تکنولوژی EPON (Ethernet Passive Optical Network) ، شبکه پسیو نوری اترنت، این امکان را فراهم می نماید تا شبکه های اترنت به طور مستقیم از طریق فیبر به یکدیگر متصل شوند و همچنین از اتصال یک نقطه به چند نقطه نیز پشتیبانی می کنند. این تکنوژی که با عنوان Ethernet PON نیز شناخته می شود، استاندارد IEEE/EFM را جهت استفاده از اترنت برای بسته ی داده ای، همان طور که در استاندارد IEEE 802.3ah تعریف شده است، به کار می گیرد.

این فناوری، چگونگی انتقال داده های اترنت بر روی انواع رسانه های نوین و تبادل داده در یک شبکه فیبر یک نقطه به چند نقطه را تعیین می کند. ای پان مناسب برای ارتباطات فیبری مسکونی، دپارتمان و محیط تجاری است که دارای قابلیت انتقال داده های صوتی تصویری می باشد.

EPON یک شبکه پر سرعت اترنت بر روی شبکه های پسیو نوری است که شامل یک معماری فیبری یک نقطه به چند نقطه ی محلی (FTTP)، ارتباط فیبری خانگی (FTTH) می شود. در هر کدام از این شبکه های ارتباطی تنها یک فیر نوری برای ارائه خدمات به کاربران تخصیص می یابد.

معماری EPON

معماری ای پان شامل یک پایانه خط نوری (OLT) در سمت سروس دهنده و یک یا چند واحد شبکه نوری (ONU) در سمت کاربر می باشد. این نوع معماری اکثر مواقع عملکرد بهتری در انتقال بسته های داده نسبت به معماری نقطه به نقطه از خود نشان می دهد.

انتقال داده در یک شبکه Ethernet PON، شامل یک پروسه  downstream است که جهت ارسال داده از OLT  به چند ONU می باشد و  بدیهی است که ارسال داده در جهت عکس از چند ONU به OLT  ارتباط upstream نامیده می شود.

تکنولوژی Ethernet PON قابلیت انتقال داده به فواصل طولانی تا ۲۰ km،  با حداکثر سرعت  ۱Gbps  را دارد به همین دلیل این شبکه با نام GEPON(Gigabit EPON) نیز شناخته شده است.

مزایای شبکه GEPON

از ویژگی و مزایای این شبکه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • GEPON تعداد قابل توجهی از سرویس های قابل انعطاف و سودمند را ارائه می دهد.
  • GEPON دارای یک مکانیزم فوق العاده ساده بوده و به صورت ماژولار برنامه ریزی شده است.
  • بسیاری از آینده نگری ها و راهکار ها هایی که در زمان طراحی و ساخت این شبکه بکار گرفته می شود، بسیاری از هزینه های جانبی آن را کاهش می دهد.
  • این شبکه به راحتی قابل راه اندازی و کانفیگ می باشد و همچنین دارای قابلیت plug and play است.

شرکت مانب به عنوان شرکت پیشرو در حوزه ی تکنولوژی های جدید مخابراتی انواع خدمات فروش، نصب ،راه اندازی و پشتیبانی پروژه های ارتباطی و تجهیزات مربوط به آن را ارائه می نماید.