GPON

شبکه GPON

GPON یا Gigabit PON، شبکه پسیو نوری گیگابیت، یکی از نسخه های توسعه یافته شبکه PON (Passive Optical Network) است که بر اساس تمام استانداردهای G.984.1 الی G.984.6، توسط ITU-T تعریف شده است. شبکه جی پان نه تنها قادر به انتقال ترافیک های اترنت است، بلکه قابلیت عبوردهی ترافیک ATM و TDM  را نیز دارد. اساسا این شبکه شامل دو نوع از تجهیزات مخابراتی نوری می شود که عبارت اند از دستگاه های  OLT، ONU  و یا .ONT

GPON-OLT

این شبکه برای کاربران شرایطی فراهم آورده که قادر باشند سرویس های متفاوت را تنها بر روی یک شبکه فیبر تلفیق نمایند. این تکنولوژی علاوه بر اینکه زیر ساخت و هزینه های شبکه را کاهش می دهد، پهنای باند وسیع تری را نیز عرضه می نماید. قابل ذکر است که G.PON قابلیت پشتیبانی از سرویس های سه گانه، پهنای باند بالا و دسترسی تا فواصل طولانی (حداکثر ۲۰ کیلومتر) را دارد.

شبکه جی پان دو مکانیزم مالتیپلکس کننده را اتخاذ کرده است. در مکانیزم اول که در جهت پایین است (downstream direction)، بسته های داده به صورت broadcast تا حداکثر سرعت۲٫ ۵ GB/s  انتقال می یابند و پخش می شوند که از رمزگذاری AES برای جلوگیری از استراق سمع در آن استفاده می شود. روش بعدی که در جهت بالا (upstream direction) نامیده می شود. در این مکانیزم بسته های داده طبق روش TDMA با سرعت بیشینه ۱٫۲۵ GB/s عبور داده می شوند.

تکنولوژی GPON  از مالتیپلکس کننده تقسیم طول موج نوری (WDM) به منظور استفاده همزمان از یک فیبر برای انتقال داده  در دو مکانیزمdownstream  و  upstream  استفاده می شود. داده های downstream بر روی طول موج  ۱۴۹۰ nm (طول موج λ)  و داده های upstream بر روی طول موج ۱۳۱۰ nm انتقال داده می شوند.

 

ویژگی های اساسی GPONGPON-Terminal

به طور اختصار می توان موارد ذیل را به عنوان ویژگی های کلیدی GPON نام برد:

·        از سرویس های سه گانه پشتیبانی می کند.

·       انتقال داده با پهنای باند بالا را ارایه می دهد.

·       قابلیت پوشش تا فواصل طولانی را داراست.

·       با استفاده درست از استانداردها و تجهیزات فنی، جی پان سرویس های یکپارچه را پشتیبانی می کند.

·       یک سرویس بر پایه  معماری نوری است.

·       یک سیستم GPON شامل یک (OLT) است که چندین پایانه شبکه نوری   (ONTs)  را با استفاده از یک شبکه توزیع شده نوری پسیو  (ODN) ، به هم متصل میکند.

 

 

 

XGPON

آخرین نسخه GPON، نسخه ۱۰-Gigabit که معروف به XGPON یا ۱۰G-PON است. با توجه به درخواست روز افزون پخش ویدیو بر روی سرویس های تلوزیونی OTD، نیاز به خطوطی که بتوان بر روی آن داده های حجیم را مدیریت کرد نیز افزایش یافته است. اگرجه این سرویس هنوز به صورت گسترده اجرا نشده است، اما می تواند بستری عالی و به روز شده برای مشتریان باشد.

شرکت مانب به عنوان شرکت پیشرو در حوزه ی تکنولوژی های جدید مخابراتی انواع خدمات فروش، نصب ،راه اندازی و پشتیبانی GPON و تجهیزات مربوط به آن را ارائه می نماید.