لاین ترمینال نوری یا OLT

امروزه سیستم های مبتنی بر فیبر نوری در شبکه های مخابراتی نقش بسزایی را ایفا می نمایند. یک سیستم شبکه پسیو نوری گیگابیت یا GPON شامل یک لاین ترمینال فیبر نوری یا OLT (Optical Line Terminal) یا Optical Line Termination است که این دستگاه سخت افزاری به عنوان یک نقطه پایانی در یک شبکه پسیو نوری (PON) در سمت دفتر سرویس دهنده قرار می گیرد.

عملکرد لاین ترمینال نوری

به طور کلی لاین ترمینال نوری یا OLT جهت اتصال نهایی به زیر ساخت شبکه فیبر می باشد که کارکرد آن به دو بخش اصلی زیر تقسیم می شود:

  1. تبدیل سیگنال های استاندارد با استفاده از سرویس دهنده FiOS (Fiber Optic Service) که یک نوع سرویس FTTP می باشد، به فرکانس و قالب های مورد استفاده در سیستم PON.
  2. هماهنگ کننده انتقال پیام (multiplexing) میان دستگاه های تبدیلی که بر روی پایانه های شبکه نوری (ONTs) که در موقعیت مشتریان واقع شده است.

نقش OLT در شبکه های GPON

OLT شامل یک واحد پردازش مرکزی یا CPU، کارت های شبکه نوری پسیو، یک گیت وی روتر (GWR) و کارت های درگاه خروجی صدا (VGW) می باشد. این دستگاه قادر است سیگنال داده را در ۱۴۹۰ نانومتر به کاربران انتقال دهد؛ همچنین این دستگاه می توانند به ۱۲۸ ONT در یک محدوده تا ۱۲٫۵ مایل (حدود ۲۰ کیلوتر) با استفاده از اسپیلیتر های فیبر نوری سرویس دهد.

 

همان طور که اشاره کردیم سرور OLT دو کارکرد اساسی را ارائه می دهد که اصلی ترین آن کنترل اطلاعات در حال تبادل در شبکه توزیع شده نوری (ODN)، یا در دو سمت شبکه می باشد، درحالی که خود دستگاه در دفتر مرکزی واقع شده است. لاین ترمینال نوری در دو جهت عمل می کند: جهت رو به بالا که انواع مختلفی از ترافیک داده ای و صوتی تصویری را از سمت کاربر دریافت کرده و جهت رو به پایین که ترافیک داده ای، صوتی و ویدیویی را از شبکه شهری دریافت کرده و آن را به ماژول های ONT بر روی شبکه نوری توزیع شده ارسال می نماید.

درحال حاضر لاین ترمینال نوری به صورت گسترده در شبکه های فیبر نوری، در بسیاری از کشورها و شهرها در دسترس بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی به طور قابل توجهی قادر است هزینه های ساخت و راه اندازی یک شبکه را کاهش داده در عین حال می تواند پهنای باند بالا را تضمین نماید. در حالت کلی می توان گفت که OLT یک راه حل سازنده و مناسب برای پروژه های FTTx می باشد.

شرکت مانب به عنوان پیشرو در زمینه ی تجهیزات مخابراتی، در امر فروش، پشتیبانی و نصب تجهیزات شبکه آماده ی خدمات رسانی به کاربران محترم می باشد.